Lemondott szerda este Priti Patel, a brit kormány eddigi nemzetközi fejlesztési minisztere, akiről kiderült, hogy még a nyáron egyeztetés és engedély nélkül magas rangú izraeli politikusokkal, köztük Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel tárgyalt. Egy héten belül ő a második magas rangú kabinettag, aki távozott a kormányból. Éppen egy hete, múlt szerdán Sir Michael Fallon jelentette be lemondását a védelmi miniszteri tisztségről, miután sajtóértesülések jelentek meg arról, hogy 15 évvel ezelőtt „nem helyénvaló módon” viselkedett egy újságírónővel.
„Családi vakáció” Netanjahuval
Priti Patelt afrikai hivatalos útjáról rendelte haza Theresa May brit miniszterelnök. Patel szerda este Nairobiból repült vissza Londonba, a Heathrow repülőtérről egyenesen a Downing Streetre hajtatott, ahol a kormányfővel tartott félórás megbeszélése után bejelentette lemondását.
Londoni politikai kommentátorok egybehangzó értékelései szerint Priti Patelt Theresa May szólította fel arra, hogy távozzon a nemzetközi fejlesztési tárca éléről.
A 45 éves Patelről a BBC derítette ki a héten, hogy augusztusban, amikor saját elmondása szerint „családi vakáción” Izraelben járt, valójában sűrű hivatalos programot bonyolított le, 12 munkatalálkozót tartott izraeli tisztviselőkkel, köztük Netanjahuval, és végig kíséretében volt Lord Stuart Polak, az egyik legismertebb brit Izrael-párti lobbista.
Priti Patel augusztusi izraeli találkozóiról sem a Downing Street, sem a brit külügyminisztérium, sem az Izraelben működő brit diplomáciai képviseletek nem tudtak.
Izrael mellett lobbizott
A volt fejlesztési miniszter az utazás után felkérte saját minisztériumát arra, hogy segélyekkel támogassa az izraeli hadsereg által a Golán-fennsíkon végzett emberiességi tevékenységet. Ez a kezdeményezés azonban brit kormányilletékesek ellenállásán elakadt, mivel a hivatalos brit álláspont szerint az Izrael által 1967-ben elfoglalt Golán Szíria része.
Lemondását bejelentő, Theresa Maynek címzett szerda esti levelében a volt fejlesztési miniszter elnézést kért, amiért izraeli tárgyalásai nem feleltek meg az átláthatóság és a nyitottság alapelveinek. Válaszában a brit kormányfő helyes lépésnek nevezte Patel távozását, és hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia és Izrael kapcsolatait „a formális, hivatalos csatornákon” keresztül kell fenntartani.